PIELĘGNACJA

FRYZURY I STRZYŻENIE

AKCESORIA


CZESANIE

KĄPIEL

SUSZENIE

DIETA

KALENDARZ SZCZEPIEŃ

HIGIENA


CZESANIE

Wygląd pudla, a co za tym idzie także i sukcesy wystawowe zależą w dużej mierze od starannie wypielęgnowanej szaty. Dobry gatunek sierści jest składową: genetyki, prawidłowego odżywiania, systematycznej pielęgnacji, doboru odpowiednich preparatów kosmetycznych, a także zewnętrznych warunków.
Sierść u pudla rośnie całe życie i niestety ma skłonności do kołtunienia. Jednak zaletą tych włosów jest to, że nie wypadają - pudel jako jedna z nielicznych ras nie linieje okresowo, a martwy włos jest usuwany poprzez regularne szczotkowanie.

Do czesania przyzwyczajamy pudla już od małego szczeniaka, traktując to początkowo jako zabawę. W tym okresie sierść nie ma skłonności do filcowania, więc dla pieska jest rodzaj głaskania. Początkowo wystarcza przeczesywanie szczotką o prostych lub zakrzywionych drucikach, w miarę obrastania coraz to gęstszym i skręconym włosem używamy obu szczotek i grzebienia (patrz AKCESORIA ). Początkowo czeszemy szczeniaka trzymając go na kolanach, a gdy podrośnie - na stabilnym stoliku pokrytym gumową wykładziną.
Przed czesaniem lub w trakcie zalecane jest zwilżanie sierści preparatami ułatwiającymi rozczesywanie (gotowe spraye, rozcieńczone olejki i odżywki dla psów ) tak aby zmniejszyć do minimum szarpanie włosa.
Czesanie zaczynamy od łap, brzucha, a następnie boki, grzbiet, głowa i ogon. Przy długiej sierści rozdzielamy poszczególne warstwy metalowym szpikulcem grzebienia. Czeszemy od skóry w kierunku końcówek włosów. Ewentualnie kołtuny i zmierzwienia spryskujemy sprayem ułatwiającym rozczesywanie lub specjalnym sprayem do kołtunów i odczekujemy kilka minut. Następnie lekko rozluźniamy palcami i przytrzymując ręką rozczesujemy go delikatnie, stopniowo sięgając coraz bliżej skóry.
Sierść na uszach dobrze jest związać w papiloty, nie będziemy wtedy musieli ich myć i wycierać po każdym posiłku i spacerze. Może to być delikatny celofan (ja używam pociętych na kwadraty worków na śmieci) lub tiul. Przy zakładaniu musimy dobrze sprawdzić, żeby w papilot zawinąć tylko włos, sprawdzając dobrze gdzie się kończy płat ucha. Przed zawinięciem dobrze jest natłuścić sierść np. olejkiem z lanoliny.Jak nie możemy zdecydować się na papiloty wystarczy związywać włosy na uchu gumką bądź frotką uważając jednak aby gumka nie ścisnęła samego ucha.
Przy fryzurach "na LWA" i "Puppy Clip" należy związywać długie włosy na głowie gumką (gumkami) bądź frotką. Ja robię kilka kucyków, które sięgają aż za kark. Daje mi to możliwość swobodnego ubierania ringówki.KĄPIEL

Kąpiel nie jest szkodliwa, natomiast szkodliwy dla zdrowia i kondycji zwierzęcia jest brud. Również dla właściciela brudny pies nie jest przyjemnością. Tak, więc wyznacznikiem częstotliwości kąpieli powinien być stopień zabrudzenia psa.
Aby włos był zdrowy należy go odżywiać, szczególnie psy wystawowe pomiędzy wystawami nie przypominają tych puszystych, natapirowanych pudli. Długi włos jest zebrany bądź to w papiloty, bądź to w kucyki i intensywnie natłuszczony i zabalsamowany. Na użytek domowy wystarczy użyć odżywki w stopniu pielęgnacyjnym (połowę dawki).
Obecnie na rynku jest wiele dobrych firm oferujących profesjonalne kosmetyki dla psów. Łatwo w nich dobrać szampon i odżywkę odpowiednią dla potrzeb naszych i naszego czworonoga.
Jeśli nie mamy jednak w danej chwili specjalnego szamponu dla psów, możemy przejściowo ratować się kosmetykami przeznaczonymi do włosów ludzkich - nie do końca dopasowana odżywka bywa lepsza, niż brak jakiejkolwiek odżywki. Trzeba tylko pamiętać, by w takim wypadku stosować zawsze kosmetyki przeznaczone dla włosów suchych i zniszczonych farbowaniem lub trwałą ondulacją.

Przed włożeniem psa do wanny dobrze jest wszystko sobie przygotować. Na spód wanny dobrze jest wyłożyć matę anty-poślizgową. W kubku lub butelce przygotowujemy roztwór szamponu a w drugiej roztwór odżywki. Uszy psa zabezpieczamy przed zalaniem watą lub wacikami kosmetycznymi (nie kłaczą się tak jak wata).
Moczymy całego psa, oprócz głowy, polewając go przez kilka minut letnio-ciepłą wodą, aż sierść dobrze nasiąknie. Na całej sierści rozprowadzamy szampon i wmasowujemy go we włosy aż do skóry. Następnie bardzo dokładnie spłukujemy wszelkie ślady szamponu (szczególnie źle się spłukuje za uszami). Następnie moczymy głowę psa, nakładamy resztę szamponu i po dobrym wmasowaniu dokładnie spłukujemy uważając, aby woda nie lała się do oczu i uszu. Teraz można nanieść odżywkę polewając całego psa i ewentualnie lekko go spłukujemy. Nadmiar wody odciskamy. Po kąpieli wycieramy psa w dobrze chłonący wodę materiał np. w prześcieradło.

W zależności czy jest to kąpiel na wystawę, do domu czy odżywcza stosujemy odpowiednie dawki i preparaty:
Na wystawę używamy szamponów głęboko oczyszczających, koloryzujących bądź usztywniających.
Na użytek domowy szamponów pielęgnacyjnych, odżywczych, głęboko oczyszczających.
Po wystawie i między wystawami szamponów odżywczych z olejkami, natłuszczających.


SUSZENIE

Po wykąpaniu i wytarciu stawiamy psa na stole i suszymy suszarką jednocześnie rozczesując szatę. Najlepiej rozpocząć od partii z krótszym włosem (grzbiet, zad) dokładnie rozprostowując włos inaczej nie pomoże nawet najlepszy fryzjer i zawsze będzie nierówno. Szczególnie musimy zwrócić uwagę na miejsca pod pachami, w pachwinach i za uszami. Pozostawienie tam nie dosuszonego włosa w zasadzie gwarantuje nam kołtuny za dwa-trzy dni. Na koniec suszymy głowę.
Do suszarki dobrze jest przyzwyczajać już szczeniaka, najpierw oswajając z widokiem włączonej suszarki.
Pozostawienie psa mokrego, aby sam wysechł daje nam w efekcie nieuporządkowaną sierść o wzmożonej tendencji do kołtunienia.


DIETA

Dieta jest szczególnie ważna w pierwszych kilkunastu miesiącach życia, kiedy to następuje intensywny rozwój młodego organizmu. Lecz i później odpowiednia dieta rzutuje na zdrowie i kondycję psa.
Szczenięta do 3-4 tygodnia przebywają wyłącznie na pokarmie matki, ważne jest, więc aby suka dostawała wysokoenergetyczne pożywienie równoważące zapotrzebowanie jej i jej szczeniąt.
Dokarmianie rozpoczynamy około 4 tygodnia. Młodym szczeniakom możemy podać przegotowane mleko krowie lub modyfikowane mleko w proszku dla niemowląt (np. Bebiko, Nan, Babilon). Stopniowo wprowadzamy gotowane żółtko jajka, kaszki ryżowe i kukurydziane dla dzieci, biały ser, gotowane pokrojone mięso, przegotowane jarzyny, ryż. Dodajemy również witaminę D3, nie więcej jednak niż 1-2 krople na tydzień dla szczeniaka pudla miniaturowego. Możemy również podawać rozmoczone karmy dla szczeniąt (puppy lub junior 1) profesjonalnych firm np. Advance Pedigree Formula, Eukanuba, Royal Canin, ANF.
Dorosłe psy dobrze jest przyzwyczaić zarówno do karm naturalnych jak i suchej karmy, która jest bardzo przydatna np. w podróży. Wybierając suchą karmę nie możemy się kierować ceną, lecz jakością karmy analizując jej skład i zapotrzebowanie naszego psa. Zwróćmy przy tym uwagę, że im niższa cena tym niższa jakość produktu. Karmy profesjonalne podają na opakowaniu m.in. dokładny (nie ogólnie mięso, warzywa) skład produktów użytych do produkcji a także szczegółową analizę chemiczną i witaminową (czasem jest to litania 20-30 związków mineralno-witaminowych).
Przygotowując pożywienie indywidualnie musimy pamiętać, że pies to nie śmietniczka i podawanie mu resztek ze stołu źle wpływa na jego kondycję.
Najważniejsze w diecie psa jest mięso, dobrze jest przy tym podawać różne rodzaje mięsa np. kurczak, królik, wołowina, cielęcina, indyk, drobne chrząstki. Należy przy tym unikać podrobów, bo mają one mało wartości odżywczych, a szczególnie wątroba często powoduje alergie skórne i pokarmowe (biegunka). Ja często kupuję całego kurczaka lub mielone mięso (bez przypraw), które gotuję i trzymam w lodówce. W ten sposób mam przygotowane jedzenie na 3-4 dni (mięso + pożywną galaretę).
Jajka gotowane, można podać surowe żółtko.
Sery białe. Na mleko psy mają czasem alergię, więc podając go należy zachować ostrożność.
Ryż, makaron, kaszki bezglutenowe dla dzieci, czasem ziemniaki puree. Kasze i ziemniaki w kawałkach są niewskazane, są nieprzyswajalne i powodują rozwolnienie.
Dodatki - mikro- i makroelementy, witaminy - w postaci gotowych odżywek, łyżeczka oleju słonecznikowego, oliwy z oliwek, siemię lniane.

Wysoce niewskazane są:
- wszelkiego rodzaju słodycze, często są przyczyna alergii pokarmowych i skórnych a nawet zatruć
- przyprawy typu pieprz, sól, chili
- kości szczególnie z drobiu, baraniny i królika mogą spowodować nawet śmierć zwierzęcia.

Do picia podajemy wodę mineralną nie gazowaną, gotowaną lub przefiltrowaną wodę z kranu.
Miseczki z wodą i karmą stawiamy na podwyższeniu, tak by piesek nie musiał się do nich schylać.


KALENDARZ SZCZEPIEŃ I ODROBACZENIA

SZCZEPIENIA

Od okresu szczenięcego dobrze jest kontrolować i systematycznie doszczepiać psa zabezpieczając go w ten sposób przed chorobami zakaźnymi. Plan szczepień obejmujący terminy i rodzaje szczepionek ustali nam lekarz weterynarii po zapoznaniu się ze szczepieniami, jakie były już zastosowane u hodowcy. Aby były one skuteczne szczenię musi być całkowicie zdrowe, odrobaczone i ogólnie w dobrej kondycji. Należy przestrzegać dwutygodniowej kwarantanny po szczepieniu, gdyż jest to okres niezbędny do wytworzenia przez organizm przeciwciał, w okresie tym organizm jest bardzo podatny na wszelkie choroby.

ODROBACZENIA

Pierwsze odrobaczenie robi hodowca pomiędzy 4-5 tygodniem życia szczeniąt. W dobrych hodowlach odrobaczenia są raczej robione profilaktycznie niż leczniczo. Następne odrobaczenie należy przeprowadzić około 7-8 tygodnia życia i powtarzać dla bezpieczeństwa naszego i psa co pół roku, szczególnie przed zaplanowanymi szczepieniami.

PASOŻYTY

Zabezpieczamy również przed opadnięciem przez pchły i inne pasożyty. Dla psów o gęstej i długiej sierści, jakimi są pudle, najwygodniejsze są olejki i spreye nakrapiane na skórę np. Frontline. Szkody, jakie może wyrządzić tylko jedna pchła - wydrapanie i splątanie włosów - mogą w jednej chwili zniweczyć paromiesięczne przygotowania szaty na wystawę.


HIGIENA

USZY

Pudle jako jedna z ras o obwisłych i gęsto owłosionych uszach są podatne na różnego rodzaju infekcje, dlatego dobrze jest zaglądać czy nie są przyczerwione i czy nie zbiera się w nich wydzielina. Jedną z metod udrażniania kanału słuchowego jest wyrywanie rosnących tam włosów. Są one osadzone płytko, tak więc jest to zabieg bardziej kosmetyczny niż ingerencyjny. Raz na tydzień możemy również przemywać delikatnie wacikiem małżowinę uszną i zewnętrzny fragment kanału słuchowego.

OCZY

Podrażnienie oczu występuje często u psów mieszkających w dużych miastach. Należy wtedy udać się do lekarza, który przepisze nam krople do oczu, oraz przemywać oczy ciepłą, gotowaną wodą. Należy uważać na stosowanie w takich przypadkach rumianku gdyż niektóre psy maja na niego uczulenie, a ubocznym działaniem jest zrudzienie sierści koło oczu.

ZĘBY

Pierwsze zęby mleczne wychodzą około 5 tygodnia a stałe zaczynają się wyrzynać pomiędzy 3-7 m-ca życia. Jeżeli stwierdzimy, że zęby mleczne nie wypadły, mimo, że pojawił się już obok ząb stały, powinno się je usunąć gdyż inaczej nasz pupil może mieć wadę zgryzu.
Od młodości dobrze jest przyzwyczaić do czyszczenia zębów, pudel posiada predyspozycje do odkładania kamienia nazębnego, co powinno dopingować do systematycznej ich pielęgnacji. W lecznicach czy sklepach zoologicznych można kupić szczotkę i pasty do zębów przeznaczone dla psów. W ostateczności możemy użyć pasy dla dzieci.

PAZURY

Obcinanie pazurów: należy przeprowadzać ostrożnie tak, aby nie uszkodzić nerwu, co jest bolesne i powoduje dość obfite krwawienie. Najlepsza jest obcinarka, która sama ogranicza nam długość obcinanego pazura.

GRUCZOŁY OKOŁOODBYTOWE

Gruczoły około odbytowe służące psu do oznaczania terytorium i umożliwiające wzajemne rozpoznanie, opróżniane są automatycznie, przy oddawaniu przez psa kału. Zdarza się czasem, że trzeba im pomóc w ich opróżnieniu, usuwając wydzielinę przez ucisk. Jak prawidłowo dokonać tego zabiegu pokaże nam weterynarz. Sygnałem, że zatoki około odbytowe są zatkane jest wylizywanie prze psa odbytu i "saneczkowanie" zadem. Zaniedbane doprowadzają do zapalenia i trudności w wypróżnianiu.


GÓRA STRONY

AKCESORIA

PIELĘGNACJA

STRONA GŁÓWNA


strona główna | CAREWICZ | ARWEN | HER MAJESTY | REGINA | QUEEN
o hodowli | osiagnięcia | szczenięta

linki

kontakt: Anna Głowa-Łobodzińska: tel. 501-923-584 | czarnafuga@poczta.onet.pl